تبلیغات
مطالب علمی - آشنایی با رویکردهای آموزشی


درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

آشنایی با رویکردهای آموزشی

نوشته شده توسط:ارسلان مرتضی
جمعه 26 آبان 1391-11:43 ب.ظ

آَشنایی با رویکردهای آموزشی

رویکرد انتقالی

استفاده از این مدل، در آموزش علوم سابقه ای دیر پا دارد، و هنوز هم در بسیاری از مدارس بخش اصلی تدریس بر اساس این شیوه رخ می دهد . سادگی اجرا و شفاف و سرراست بودن از مهمترین مزایای آموزش انتقالی هستند . هنگامی که هدف های محتوایی نسبت به پرورش مهارت های کاوشگری در اولویت قرار گیرند یا اینکه برای انجام یک روند کاوشگرانه دانش آموزان به اطلاعاتی نیاز داشته باشند که خودشان نمی توانند به دست آورند از رویکرد انتقالی استفاده می شود . گاهی این روش را نام نهاده اند . به تدریج با گذر دانش آموزان از مرحله ی رشد ذهنی عملیات « ابداع مفهوم توسط معلم » عینی به رشد تفکر صوری شیوه های تصویری و زبانی همراه با روش عملی و درگیری فیزیکی با مواد، برای آموزش مفاهیم علمی به کار می روند .

در هنگام استفاده از روش انتقالی هم می توان در حدّ ممکن دانش آموزان را در جریان تدریس مشارکت داد . برای مثال می توان از آنها برای انجام نمایش ها (مثلاً آزمایش های نمایشی ) کمک گرفت یا برای آسان کردن درک مدل ها از آن ها خواست به ایفای نقش بپردازند .مهارت های تدریس مانند سخن گفتن نیز تأثیر زیادی در میزان موفقیت معلم در اجرای این شیوه دارند .

یک تدریس انتقالی می تواند با یک تکنیک آغاز کننده مانند یک نمایش نا همخوان یا طرح یک پرسش برانگیزاننده یا اجرای سرگرمی علمی شروع شود . از فعالیت های آزمایشگاهی نمایشی، نمایش، گردش علمی یا ایفای نقش توسط بچه ها به عنوان تاکتیک های متمرکز کننده استفاده می شود . در این رویکرد معمولاً خود معلم به مفهوم سازی می پردازد پس تاکتیک گسترش دهنده در این مدل جایی ندارد. مرور و ارزیابی معلم محور یا شاگرد محور به عنوان تاکتیک پایان دهنده مناسب است .برخی از مهارت های تدریس در هنگام استفاده از این مدل از این قرارند :

 استفاده از پیش سازمان دهنده ها در آغاز تدریس : پژوهش های آموزشی نشان داده اند هنگامی که شاگردان بدانند آموخته های تازه را در کدام بخش هرم شناختی ذهنی شان پیوند بزنند یادگیری معنی دار تر خواهد بود . برای مثال برای آغاز بحثی در مورد ویژگیهای فولادها ، یک گفتگوی مقدماتی در مورد آلیاژها موجب روشن شدن هدف آموزشی برای فراگیرها می شود .

 در تدریس های انتقالی مهارت واضح کردن ارقام و اعداد برای افزایش وضوح به معلم کمک می کند.

مثلاً اگر هنگام بیان سرعت نور ( ٣٠٠٠٠٠ کیلومتر برساعت ) از بچه ها بخواهیم یک لحظه چشمانشان را ببندند و به آنها بگوئیم در همین زمان کوتاه نور می تواند هفت بار زمین را دور بزند درک این سرعت برایشان آسان تر می شود .

یا هنگامی که در زمین شناسی از یک صد میلیون سال سخن می گوئیم از آن ها بخواهیم که اگر بتوانند در هر ثانیه یک مهره را بشمارند پس از چند سال (بدون استراحت یا هیچ کار دیگر صد میلیون مهره تمام خواهد شد .

برای این که بچه ها بتوانند درک کنند مقدار اندکی از انرژی خورشید را زمین دریافت می کند به آن ها می گوئیم آتش روبازی را تصور کنند که در شصت متری آن پشه ای پرواز می کند . پشه چه مقدار از گرمای آتش بهره می برد ؟ زمین ما هم به همین نسبت از انرژی خورشید برخوردار می شود !

؟ یک مبحث مربوط به علوم ابتدایی را انتخاب کنید و عددهای آن را برای دانش آموزان واضح کنید .

 آزمایش های نمایشی می توانند تدریس های انتقالی را جذاب تر و قابل تحمل کنند . این آزمایش ها می توانند فعالیت های نمایشی باشند که مفهوم یا اصلی را که قبلاً بیان شده است را تأیید کنند . اگر این آزمایش ها را پیش از ابداع مفهوم یا اصل مورد نظر انجام دهیم و پس ازبرانگیختن کنجکاوی و علاقه ی آن ها به ابداع مفهوم بپردازیم تأثیر آن ها بسیار بیشتر خواهد بود .

در کتاب های گوناگون فعالیت های علمی می توانید تعداد زیادی از این فعالیت ها را بیابید ، و متناسب با موضوع تدریس تان از میان شان انتخاب کنید . دقت کنید که چون این آزمایش ها را معلم ( و گاهی با مشارکت دانش آموزان ) انجام می دهد و کاملاً سازمان دهی شده اند نیازی به گزارش نویسی توسط فراگیر ها ندارند .

؟ با جستجو در کتاب های فعالیت های علمی برای کودکان یک فعالیت متناسب با برنامه ی آموزش علوم دوره ی ابتدایی بیابید و در کلاس به طور عملی انجام دهید .

 برای انجام فعالیت های نمایشی ، بهترین روش ، استفاده از شیوه های عملی است . اما به تدریج با افزایش تجارب کودکان می توان از شیوه های تصویری هم بهره گرفت . این شیوه ها به خصوص در هنگامی که اشیاء واقعی در دسترس ما نیستند یا استفاده از آن ها خطرناک است می تواند مفید باشند .

فیلم ، عکس ، طرح های تصویری روی تخته سیاه ، نمونه های پلاستیکی و مکانیکی از راه های مؤثر معرفی مفهوم های علمی هستند .

روش های انتزاعی تر مانند جدول ها ، نمودارها و نقشه ها را می توان به تدریج به دانش آموزان معرفی کرد . کودکان خردسال تر هنگامی نمایش را درک می کنند که در آن از اشیای واقعی استفاده شده باشد اما کودک با تجربه تر قادر است نمایش های تجریدی تر را درک کند .

؟ هنگام اجرای یک فعالیت نمایشی چه راه هایی برای جذاب تر و پر چالش تر کردن آن به نظرتان می رسد ؟

 کودکان خردسال ، جهان را از طریق تجربه های مستقیم و عینی درک می کنند به همین دلیل درک مفاهیم انتزاعی برای شان دشوار است ( مفهوم هایی مثل اتم ، فشار ، انرژی ). برای واضح کردن این نوع مفهوم ها استفاده از ایفای نقش مفید است . برای مثال برای روشن کردن تفاوت گردش و چرخش یک سیاره می توانیم از دانش آموزان بخواهیم با تصویرها یا علائمی که در دست شان گرفته اند نقش خورشید ، ماه یا سایر سیاره ها را ایفا کنند .

سه حالت ماده و وضعیت بر همکنش مولکول ها در هر حالت را در یک بازی در حیاط مدرسه برای بچه ها قابل درک تر می کنیم .(علوم پنجم ابتدایی ) ؟ یکی از مفاهیم علمی در برنامه درسی علوم دوره ی ابتدایی را انتخاب کنید و نوعی ایفای نقش برای آسان تر کردن درک آن طراحی کنید .

 راه های گوناگونی برای لذت بخش کردن تدریس های معلم محور وجود دارند . بعضی ازاین روش ها تا حدّی مشارکت فراگیران را برمی انگیزانند . بازی های گروهی ، خاطره و داستان گوئی ، سرگرمی هایی مانند جدول های کلمات متقاطع مکمل های خوبی برای رویکرد انتقالی محسوب می شوند . معلم می تواند برای برانگیختن علاقه ی بچه ها به موضوع تدریس کارش را با یک معما یا چیستان آغاز کند .

؟ با بررسی کتاب های چیستان های علمی و یا سرگرمی ها تعدادی معمای جالب برای آغاز تدریس که با برنامه  درسی علوم ابتدایی متناسب باشد انتخاب کنید و برای کلاس تان بیان کنید .

آموزش الکترونیکی و رویکرد انتقالی

امروزه آموزش علوم الکترونیکی به شکل های متفاوت جایش را در کلاس های درسی باز کرده است . تازگی و استفاده از محیط های متنوع و جذاب با عناصر متفاوت دیداری  شنیداری موجب شد که این نوع قالب های ارائه محتوا محبوبیت فراوانی پیدا کنند . ارائه محتوا به شکل الکترونیکی برخط و غیر برخط می تواند بخشی از یک جلسه درس با رویکرد انتقالی را پر کند .

اما باید توجه کنیم که اگر مدارس قبل از استفاده از رایانه نتوانند مشکل هایشان را حل و فصل کنند ورود رایانه و محتوای الکترونیکی به آن ها کمکی نخواهد کرد .

بخش بزرگی از تولیدات آموزشی الکترونیکی چند رسانه ای هستند . این بسته ها شامل آمیزه ای از متن ها ، صوت ، موزیک، عکس، فیلم و یا پویانمایی ها هستند که توسط یک برنامه ی تولید محتوای الکترونیکی در محیط خاصی تلفیق شده اند . معمولاً چند رسانه ای ها به شکل لوح های فشرده در اختیار کاربرها قرار می گیرند یا گاهی روی وب مورد استفاده ی کاربران هستند . مناسب بودن یک یا چند رسانه ای برای استفاده در کلاس درس به عوامل متفاوتی بستگی دارد که برخی از آن ها به این قرارند : تنوع و جذابیت عناصر تشکیل دهنده چند رسانه ای ، در نظر گرفتن مرحله ی رشد ذهنی و سایر ویژگی های روان شناختی دانش آموزان مانند روان شناسی رنگ ها و ، شاخه ای بودن (به جای خطی بودن ) به طوری که کاربر بتواند با سرعت خاص خود مسیرهای متفاوت را برگزیند ،درجه تعاملی بودن چند رسانه ای نیز از معیار های مهم تعیین کیفیت آن است . یک چند رسانه ای اموزشی خوب امکان مرور گزینشی برای کاربرها را فراهم می کند . برای مثال در کتاب های الکترونیکی فهرست پیوند شده با همه ی بخش های کتاب در تمامی صفحه های آن دیده می شود .

؟ برای مؤثرتر شدن تدریس بر اساس رویکرد انتقالی چه راه هایی را پیشنهاد می کنید ؟

حداکثر استفاده از نمایش و ایفای نقش ،کمک گرفتن از نقشه های مفهومی برای چینش بهتر توالی مفهوم ها ، و لذت بخش کردن تدریس با استفاده از معما ها ، بازی ها ، خاطره ها و داستان ها این نوع کلاس ها را قابل تحمل می کنند.

 نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:سه شنبه 30 آبان 1391 12:43 ق.ظ

Nintendo Switch
جمعه 24 آذر 1396 04:45 ب.ظ
بخش جذاب از محتوا. من به سادگی بر وبلاگ شما تردید کردم
و در سرمایه ی سرمفتش خاص که ادعا می کند واقعا لذت بردم
حسابهای وبلاگ خود را حساب کنید به هر حال من در فیدهای خود و حتی من مشترک خواهم شد
تحقق شما پذیرش به طور مداوم به سرعت در حال.
real psychic readings
سه شنبه 9 آبان 1396 04:31 ب.ظ
انگار ذهن من را میخوانی! به نظر می رسد که شما در مورد این موضوع زیادی می دانید
مانند کتابت را در آن یا چیزی نوشتی
من فکر می کنم که شما می توانید با چند تصویر برای راندن پیام به خانه کمی،
اما به غیر از این، این وبلاگ با شکوه است.
خوب خواندن حتما بر میگردم.
local std testing
سه شنبه 9 آبان 1396 04:09 ب.ظ
ما یک گروه از داوطلبان هستیم و یک طرح جدید را شروع میکنیم
در جامعه ما وب سایت شما با اطلاعات ارزشمند برای کار به ما ارائه داد.
شما یک کار قابل توجه انجام داده اید و کل جامعه ما از شما سپاسگزار خواهد بود.
cheap psychics
یکشنبه 19 شهریور 1396 01:34 ب.ظ
سلام به هر جسمی، این اولین بار است که مراجعه میکنم
این وب سایت؛ این صفحه وب شامل اطلاعات قابل توجه و بسیار خوب برای خوانندگان است.
anonymous std testing
یکشنبه 19 شهریور 1396 09:00 ق.ظ
بله این وبلاگ عالی است من می خواهم مطالعه پست های شما. کار خوب را ادامه دهید
شما متوجه شدید، بسیاری از افراد در جستجوی این اطلاعات هستند، شما
می تواند به آنها کمک کند تا حد زیادی.
cheap phone psychic reading
یکشنبه 19 شهریور 1396 08:24 ق.ظ
با درود! توصیه های بسیار مفید در این پست خاص!
این تغییرات کمی است که مهمترین تغییرات را ایجاد می کند.
از به اشتراک گذاشتنتان بسیار سپاس گذاریم!
cheap phone psychics
یکشنبه 19 شهریور 1396 06:22 ق.ظ
بیشتر بنویسید، این همه چیزی است که باید بگویم. به معنای واقعی کلمه، به نظر می رسد
شما بر روی ویدیو تکیه کرده اید تا نقطه نظرتان را بدست آورید. شما به وضوح می دانید چه
شما در مورد صحبت کردن، چرا هوش خود را صرف صرفه جویی در فیلم ها به وبلاگ خود را هنگامی که شما
می تواند به ما چیزی روشنگر برای خواندن بدهد؟
Why is my Achilles tendon burning?
سه شنبه 17 مرداد 1396 07:09 ق.ظ
I like what you guys are up too. Such clever work and exposure!
Keep up the fantastic works guys I've added you guys to
blogroll.
What do you do when your Achilles tendon hurts?
شنبه 14 مرداد 1396 11:28 ب.ظ
Greate pieces. Keep posting such kind of info on your blog.
Im really impressed by it.
Hello there, You have done a fantastic job. I will certainly digg it and in my view recommend to my friends.
I'm confident they'll be benefited from this website.
token generator chaturbate
پنجشنبه 12 مرداد 1396 09:24 ب.ظ
Hi to every , as I am really eager of reading this website's post to be
updated daily. It consists of good material.
Felipe
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:51 ب.ظ
Hi everyone, it's my first pay a quick visit at this web
page, and paragraph is really fruitful in support of me, keep up
posting these posts.
Foot Problems
یکشنبه 8 مرداد 1396 02:32 ق.ظ
Excellent items from you, man. I have have in mind your stuff prior to and you are simply extremely
fantastic. I really like what you've acquired
here, certainly like what you're stating and the best way in which you assert
it. You make it entertaining and you still care for to keep it wise.
I cant wait to read far more from you. This is really a
wonderful web site.
Johnny
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:52 ق.ظ
Wow that was unusual. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn't
show up. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyways, just wanted to say superb blog!
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 07:27 ب.ظ
I visited many web pages however the audio quality for audio songs existing at this site is in fact superb.
رحیم ابراهیمی
پنجشنبه 9 آذر 1391 10:03 ب.ظ
باسلام وعرض ادب خدمت همکار ودوست گرامی آقای ارسلان مرتضی :آرزومندم در طول زندگی وتحصیلات دانشگاهی همواره موفق وشادکام باشید .ابراهیمی مهاباد
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر