تبلیغات
مطالب علمی - گاردنر 1


درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

گاردنر 1

نوشته شده توسط:ارسلان مرتضی
دوشنبه 15 خرداد 1391-01:58 ق.ظ

مفاهیم  پایه در نظریه هوش چند گانه  گاردنر :

       به خلاف دیدگاه سنتی دربارة هوش، یادگیری تنها از راه به کارگیری تواناییهای شناختی به دست نمی آید، بلکه دیگر انواع هوش نیز که در زیر مورد بحث قرار خواهد گرفت، در فرایند یادگیری نقش اساسی دارند. افراد در فرایند یادگیری، پردازش اطلاعات و حل کردن مسئله، برحسب نوع و سطح تواناییهای هوشی خود از راهبردهای متفاوت استفاده می کنند. برای اینکه معلم بتواند برای دانش آموزان تجارب مناسب یادگیری فراهم کند، باید استعدادهای آنان را به درستی بسنجد، سپس آنان را راهنمایی کند تا با به کاربستن حداکثر ظرفیت هوش و استعداد خود در جهت هدفهای آموزشی بکوشند. دستیابی به اصول بالا مستلزم آن است که در سنجش پیشرفت و عملکرد تحصیلی دانش آموزان به جای تأکید محض بر هوش کلامی زبانی و ریاضی منطقی که به سبب تفاوتهای فردی و گروهی دانش آموزان در الگوهای متفاوت هوش چندگانه گاردنر ناعادلانه است نیازها، الگوهای هوشی و راهبردهای یادگیری دانش آموزان براساس نظریه هوش چندگانه مورد توجه قرار گیرد

    به نظر گاردنر عملیات ذهن در نظام نمادی مانند زبان با عملیات نمادی در موسیقی، حرکات بیانی، ریاضی و تصاویر تفاوت دارد. بنابراین برای پردازش اطلاعات شناختی تنها نمادهای زبانی و ریاضی، آن گونه که در آزمونهای سنتی مورد تأکید است، کفایت نمی کند. گاردنر (1983) با این اعتقاد که استدلال، هوش، منطق و دانش معنای یکسان ندارند، دیدگاهی نو از هوش ارائه کرد که به سرعت مورد پذیرش بسیاری از برنامه ریزان آموزشی قرار گرفت. او مفهوم هوش را گذشته از توانایی کلامی و ریاضی به استعداد موسیقی، روابط فضایی، دانش درون فردی و گسترش داد.

     از نظر گاردنر هوش عبارت است از: «استعداد حل کردن مسائل یا تولید محصولاتی که در یک یا چند فرهنگ با ارزش شمرده می شوند» آن هم انواع متعددی دارد از جمله :

1. هوش منطقی ریاضی 2     . هوش زبانی کلامی چهار جنبه دارد الف: سخنوری ب :حافظه کلامی ج:شرح و توصیف د: توانش یرای شرح فعالیتها (حاجی حسین نژاد ،بالغی زاده ،1381،45)

3. هوش دیداری فضایی     4. هوش موسیقیایی    5. هوش بدنی جنبشی   6. هوش بین فردی  7. هوش درون فردی  

      به نظر گاردنر همه افراد، انواع هوش را به نسبتهای متفاوت دارند و در فرایند یادگیری انواع هوش در حکم مکمل با یکدیگر کار می کنند                               هوش طبیعت گرایی         هوش هستی گرایی

      بسیاری از معلمان و برنامه ریزان آموزشی نظریه گاردنر را در راهبردهای تدوین و برنامه ریزی محتوای درسی مورد توجه قرار داده و در اغلب موارد این دیدگاه را در فرایند یاددهی یادگیری به گونة مؤثر به کار برده اند. برای سنجش انواع هوش پرسشنامه و ابزارهایی ساخته شده است که در فرایند آموزش و پرورش مورد استفاده قرار می گیرد.

      به طور کلی، در بسیاری از نظامهای آموزشی از جمله نظام آموزشی ایران، هوش زبانی و هوش منطقی ریاضی مورد تأکید قرار می گیرد. دانش آموزانی که در فعالیتهایی مانند نقاشی، هنرهای ترسیمی، موسیقی، طراحی، کارهای دستی، ورزش، فعالیتهای نمایشی و ارتباطات اجتماعی که بر به کارگیری دیگر انواع هوش چندگانه استوارند، می درخشند، به اندازه کافی تشویق و تقویت نمی شوند. متأسفانه گاهی نیز به این دانش آموزان از نظر پیشرفت تحصیلی بر چسب تنبلی، کم آموزی یا حتی کم هوشی می زنند.

    نظریه هوش چندگانه گاردنر، در ابعاد گوناگون نظام آموزشی مانند برنامه ریزی درسی، تدوین و تهیه مواد آموزشی و روشهای یاددهی یادگیری تحول اساسی را مطرح می کند. براساس این نظریه همه دانش آموزان از همه انواع هوش چندگانه برخوردارند، اما در یک یا چند نوع از انواع هوش، رشد بیشتری می یابند و در موقعیتهای یادگیری آنها را بیشتر مورد استفاده قرار می دهند. یکی از ویژگیهای برجسته این نظریه آن است که به معلمان توصیه می شود که به جای تأکید بر روشهای آموزش سنتی مبتنی بر هوش زبانی و منطقی ریاضی، برحسب نوع و محتوای مطالب درسی و ویژگیهای شناختی دانش آموزان از انواع روشها و مسیرها یا کانالهای یادگیری استفاده کنند. برای مثال، در تدریس «قانون عرضه و تقاضا» در درس اقتصاد، از دانش آموزان بخواهند متن درس را به دقت بخوانند (هوش زبانی)، با مثالهای عددی فرمولهای ریاضی این قانون را به کار ببندند و در مورد آنها استدلال کنند (هوش منطقی ریاضی)، اصول و قواعد درس را با نمودار نشان دهند (هوش فضایی)، اصول و قواعد عرضه و تقاضا را در روابط و تعاملهای اجتماعی مشاهده کنند (هوش بین فردی) و ...نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:- -

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر